Synchronní balneofototerapie TOMESA

Jedná se o metodu inspirovanou přírodní léčbou u Mrtvého moře a přenesenou do ambulatních podmínek. Jde tedy o spojení balneoterapie (koupání v solném roztoku) s fototerapií (léčba světlem).

Sůl z Mrtvého moře je navíc obohacena o magnezium a jiné stopové prvky, které působí protizánětlivě a zasahují také imunologické změny v kůži. Světloléčba prováděná paprsky UVB 311nm je v dnešní době považována za optimální v terapii lupénky a atopického ekzému. Velmi důležitá je synchronizace obou složek léčby, protože teplá, hydratovaná pokožka obohacená solemi a minerály je lépe přístupná ultrafialovým paprskům. Léčebný účinek spočívá ve zhojení stávajících projevů, u těžkých případů je cílem zredukování kožních, event. kloubních projevů, aby se zlepšila kvalita života pacienta a udržel se, event. obnovil jeho pracovní potenciál.

Léčba metodou TOMESA je rozdělena do dvou částí - základní a udržovací terapie. Základní terapie má 24 procedur 4 až 5x týdně. Na ni by měla navazovat udržovací terapie s 20-ti procedurami a frekvencí 2 - 3x týdně. Léčbu naordinuje lékař, na recepci se celá léčba načasuje.

Základní a udržovací léčbu hradí všechny smluvní zdravotní pojišťovny 1x ročně.